Agata Zbylut

Urodziła się w 1974 roku w Zgorzelcu.

W latach 1993-99 studiowała w Instytucie Kultury i Sztuki Plastycznej WSP w Zielonej Górze, dyplom uzyskała w Pracowni Rysunku i Intermediów. Tworzy instalacje i fotografie.

W latach 2002-2005 była kuratorką w Galerii Amfilada w Szczecinie, zaś w roku 2004 została prezesem Stowarzyszenia Sztuk Pięknych Zachęta w Szczecinie. Jest też inicjatorką Festiwalu Sztuki Młodych PRZECIĄG, zorganizowanego po raz pierwszy w 2007 roku przez Zamek Książąt Pomorskich oraz Zachętę Sztuki Współczesnej, jak również koordynatorką wszelkich działań związanych z powstaniem Trafostacji Sztuki w Szczecinie.

Agata Zbylut realizuje prace o charakterze instalacji wykorzystując w nich często wizerunek własnej twarzy i ciała. W jej twórczości dominują wątki feministyczne, egocentryczne, a także refleksja na temat czasu, przemijania i cyklu życia. Twórczość Agaty Zbylut wpisuje  się w nurt polskiej sztuki feministycznej.

Otrzymała stypendium pobytowe w Meklemburskim Domu Sztuki w Pluschow (2000), Stypendium Fundacji Mendelsona w Berlinie (2003-2004).

Ten wpis został opublikowany w kategorii słownik biograficzny fotografów. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.