Aneta Grzeszykowska

(ur. 1974 w Warszawie)

Grafik i fotograf.

Ukończyła Wydział Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (1999). Współpracuje z warszawską Galerią Raster. Od 1999 r. we współpracy z Janem Smagą tworzy fotografie i obiekty fotograficzne, często wykorzystując możliwości manipulacji, jakie dają współczesne techniki cyfrowe. W 2005 roku zostali nominowani do nagrody Deutsche Banku, a w 2006 roku do Paszportów „Polityki”.

Od 2005 roku Aneta Grzeszykowska wystawia indywidualnie swoje projekty, w których podejmuje problem tożsamości jednostki oraz percepcji drugiego człowieka, zapośredniczonej poprzez medium. Głównym medium działania artystki jest fotografia, ale traktowana instrumentalnie jako narzędzie do realizacji zaawansowanych artystyczno-ontologicznych ćwiczeń. Grzeszykowską interesuje rola fotografii w dokumentowaniu i kreowaniu tożsamości człowieka, zarazem, w jej projektach filmowych czy rzeźbach-lalkach. Jednym z głównych tematów swych prac uczyniła swoją własną tożsamość, z którą gra na różnych płaszczyznach: wymazując własną postać z rodzinnego zbioru fotografii („Album”, 2005) czy wcielając się w postać Cindy Shermann z jej klasycznego cyklu „Untitled Film Stills” (2006). Niektóre z projektów Grzeszykowskiej – jak cykl iluzjonistycznych portretów nieistniejących ludzi („Untitled”, 2006) – wykorzystują możliwości cyfrowej manipulacji obrazem, inne zaś korzystają z fotografii i filmu w klasyczny sposób, kładąc nacisk na performatywny wymiar działania artystki. Motywem obsesyjnie powracającym w jej pracach jest nieobecność, niewidzialność, znikanie, konfrontacja – ciała i myśli – z niebytem.

Mieszka i pracuje w Warszawie.

Ten wpis został opublikowany w kategorii słownik biograficzny fotografów i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.