Ewa Kuryluk

(ur. w 1946 w Krakowie)

Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, fotografią, twórczością literacką, pionierka instalacji tekstylnej.

Studia artystyczne ukończyła w roku 1970 w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. W latach 1970-1973 studiowała historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.Współzałożycielka ruchu O poprawę oraz Grupy Śmietanka (wraz Andrzejem Bielawskim, Andrzejem Bieńkowskim, Janem Dobkowskim i Łukaszem Korolkiewiczem), której pierwsze wystąpienie miało miejsce w 1977 roku.

Od roku 1981 mieszkała stale na zmianę w Nowym Jorku i Paryżu, wykładała na amerykańskich uniwersytetach, tworząc w języku angielskim. Od 1982 do 1985 r. była stypendystką w Institute for the Humanities (New York University), a w 1984-1985 Hodder Uniwersytetu w Princeton. W 1988 r. stypendystka Fundacji Rockefellera w National Humanites Center (Północna Karolina).

Do jej najbardziej znanych prac należą rysunki na bawełnianych i jedwabnych chustach, które rozwieszane i drapowane przez artystkę w różnych miejscach tworzą efemryczne instalacje. Większość prac Ewy Kuryluk stanowi wynik inspiracji autobiografią, figuracją, wyraz biologicznej fascynacji życiem, zwykle silnie eksponują seksualność. Z uwagi na ten aspekt bywają zaliczane do nurtu „sztuki ciała”.

Prezentowała prace na licznych wystawach indywidualnych, m.in. w Stanach Zjednoczonych (Helen Shlien Gallery, Boston, 1982; Princeton, 1984, 1985; Uniwersytet Kalifornijski, San Diego, 1992) oraz w Argentynie (Centro de Arte y Comunicatión, Buenos Aires, 1986); brała udział w ważnych wystawach zbiorowych (m.in. Biennale Sztuki w Medellin, Kolumbia, 1981; Art in General, Nowy Jork, 1988). Wyróżnienia i nagrody: nagroda Human Right Award, przyznana przez Fund for Free Expression (1985), nagroda literacka General Electric dla młodych pisarzy (1988), nagroda honorowa na IV Międzynarodowym Triennale Rysunku we Wrocławiu (1988) i inne.

Ten wpis został opublikowany w kategorii słownik biograficzny fotografów i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.