Grzegorz Przyborek

(ur. 1948 w Łodzi)

Twórczość w zakresie fotografii, rysunku, rzeźby (obiekty) i instalacji. Zajmuje się także teorią fotografii.

Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych im. W. Strzemińskiego w Łodzi. Dyplom na Wydziale Grafiki w 1974 r. Od 1976 r. jest pracownikiem PWSSP w Łodzi (obecnie ASP), prowadzi Pracownie Fotografii Użytkowej. Wykładowca na ASP w Poznaniu i w PWSFTViT w Łodzi. Profesor tytularny, kierownik Pracowni Fotografii Użytkowej; wykładowca także Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu i w Warszawskiej Szkoły Fotografii.  Członek ZPAF.  W 1989 roku otrzymał stypendium Rządu Francuskiego w Ecole Nationale de la Pfotographie w Arles.  Jego sztukę wyróżniają aranżacje przestrzeni, marzeń, skojarzeń – zabiegi polegające na inscenizowaniu przestrzeni i konstruowaniu przedmiotu. Przyborek jest jednym z najbardziej oryginalnych artystów związanych z nurtem fotografii inscenizowanej.

Prace w kolekcjach:
Muzeum Sztuki w Łodzi; Muzeum Narodowe we Wrocławiu; Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze; Stadtmuseum Gross-Gerau, Niemcy; Collectiones des Artotheques „Photographie d’Auteur”, Lyon, Francja; Promocje Broncolor, Szwajcaria; Promocja Radici-Group, Bergamo, Włochy.

Ten wpis został opublikowany w kategorii słownik biograficzny fotografów i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.