Izabella Gustowska

(ur. w 1948 w Poznaniu)

Uprawia malarstwo, grafikę, fotografię, realizuje instalacje, performances, video-performances; artystka intermedialna

W 1972 ukończyła PWSSP w Poznaniu. Obecnie profesor tej uczelni, współpracuje także z Instytutem Kultury Plastycznej ASP w Zielonej Górze. Wraz z Bogumiłem Kaczmarkiem, Wiesławem Krzyżaniakiem, Wojciechem Müllerem i Lidią Zielińską była członkiem grupy Od Nowa (1970-78), która zajmowała się działaniami przestrzennymi, parateatralnymi, między innymi w plenerze. W latach 1975 – 1992 prowadziła poznańską Galerię ON, z którą następnie współpracowała. W swoich realizacjach wykorzystuje sprzęt video i materiał fotograficzny, które łączy z innymi mediami oraz środkami wyrazu (performance, działania parateatralne lub instalacje) tworząc cykle prac.

Miała wiele wystaw indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. Laureatka licznych nagród i wyróżnień, m.in.: na I Międzynarodowym Triennale Rysunku (Wrocław 1978); Anthony Davson Foundation Award: VII The Bradford Biennale (Bradford 1982); Award Purchase of Zagreb Gallery na 15 Mednarodni Grafićini Bienale (Ljubljana 1983); The Birgit Skiold Memorial Prize na VIII The Bradford Biennale (Bradford 1984) i jedną z dziesięciu nagród równorzędnych na Międzynarodowe Biennale Grafiki (Kraków 1984). Jej prace znajdują się w wielu międzynarodowych kolekcjach na całym świecie, m.in. w: Graphishe Sammlung Albertina i Museum Moderner Kunst Stiftung (Wiedeń), Museum of Moderne Art –Print Collection (Nowy Jork), Oldenburger Gallerie (Oldenburg), Victoria and Albert Museum (Londyn), oraz w kolekcjach wielu polskich muzeów, m.in. w Warszawie, Poznaniu, Olsztynie, Bydgoszczy, Gdańsku, Szczecinie.

Ten wpis został opublikowany w kategorii słownik biograficzny fotografów i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.