Jerzy Kosiński

(ur. 1933 w Łodzi– zm. 1991 w Nowym Jorku)

Pisarz, fotograf, aktor, scenarzysta filmowy.

Właściwe nazwisko rodzinne Lewinkopf.  Pisał pod pseudonimem Joseph Novak. Studiował historię i nauki polityczne u prof. Józefa Chałasińskiego na Uniwersytecie Łódzkim, gdzie uzyskał dyplom na wydziałach nauk politycznych i historii. Po studiach został asystentem w Instytucie Historii i Socjologii PAN. Zajmował się także fotografią i czynnie uczestniczył w działalności łódzkiego oddziału Polskiego Towarzystwa Fotograficznego. W 1957 r. wyjechał na stypendium do Stanów Zjednoczonych, gdzie pozostał na stałe. W 1965 r. otrzymał amerykańskie obywatelstwo. W 1973 został wybrany prezesem amerykańskiego Penclubu, którą to funkcję sprawował przez dwie kadencje. Był prezesem Oksfordzkiego Instytutu Studiów Polsko-Żydowskich. Książki Kosińskiego były i są tłumaczone na wszystkie ważniejsze języki świata.W 1988 r. odwiedził Polskę.

Był stypendystą Guggenheima (1967), Forda (1968) i American Academy (1970). Asolwent Columbia University. Wykładał na uniwersytetach Yale, Princeton, Davenport i Wesleyan. Laureat prestiżowej National Book Award (1969), wyróżnienia National Institute of Arts and Letters (1970), Le Prix du Meilleur Livre Etranger (1966) oraz wielu innych. Uhonorowany przez Amerykańską Akademię Sztuki i Literatury.

Ten wpis został opublikowany w kategorii słownik biograficzny fotografów i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.