Józef Robakowski

(ur. 1939 w Poznaniu)

Artysta, historyk sztuki, autor filmów, cykli fotograficznych, zapisów video, rysunków, instalacji,  obiektów, projektów konceptualnych oraz inicjator wielu ważnych zdarzeń i multimedialnych akcji artystycznych. Zajmuje się również edytorstwem i pracą teoretyczno krytyczną w zakresie sztuki aktualnej. Za integralną część sztuki Józefa Robakowskiego uznać należy wypowiedzi i autokomentarze artysty, jak również liczne teksty o charakterze programów czy manifestów. Od lat 60. jest aktywnym animatorem życia kulturalnego, jako autor szeregu ważnych inicjatyw, organizator i kurator wystaw, pomysłodawca i redaktor wydawnictw. Kurator i właściciel Galerii Wymiany. Studiował na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu historię sztuki i muzealnictwo oraz na Wydziale Operatorskim PWSFTViT w Łodzi, gdzie w latach 1970-1981 był wykładowcą i kierownikiem Zakładu Fotografii i Reklamy Wizualnej. W 1995 roku powrócił do pracy na tej uczelni, gdzie obecnie prowadzi pracownie działań multimedialnych. Współzałożyciel grup artystycznych, podejmujących eksperymentalne działania, m.in.: OKO (1960), STKF PĘTLA (1960-66), ZERO-61 (1961-69), KRĄG (1965-67) oraz powołanego w 1970 roku w Łodzi zespołu Warsztat Formy Filmowej oraz Telewizyjnej Grupy Twórczej Ł (1991-92).

Prace w kolekcjach: Muzeów Narodowych w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu, Centrum Rzeźby Polskiej, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeów Okręgowych w Toruniu, Koszalinie, Radomiu, Bydgoszczy, Olsztynie, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Narodowej Galerii Zachęta w Warszawie, WRO, L’Archivo (A.S.A.C.), Biennale di Venezia Vidéo-Film Collection, Centre Georges Pompidou w Paryżu, Deutsches Video Institut w Berlinie, Centre International de Création Vidéo (CICV) w Montlbéliard, Fotoforum, Sammlung und Edition fűr Medien Kunst w Kassel, Fotografische Sammlung, Folkwangmuseum w Essen, Videocollection, Bauhaus w Dessau i innych.

Ten wpis został opublikowany w kategorii słownik biograficzny fotografów i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.