Julia Pirotte z d. Diament

(ur. 1907 r. w Końskowoli- zm. 2000)

Polska i belgijska artystka-fotografik.

Urodziła się w rodzinie ubogich polskich Żydów w Końskowoli. W wieku 17 lat została skazana na 4 lata więzienia udział w działalności Komunistycznej Partii Polski. Po zwolnieniu, cała trójka wyjechała do Związku Radzieckiego. Julia przez Paryż znalazła się w Belgii. W 1935 roku poślubiła Jeana Pirotte, otrzymując w ten sposób obywatelstwo belgijskie. W tym czasie działała w ruchu robotniczym i komunistycznym, w tym wśród polskich emigrantów. W 1939 roku nawiązała współpracę z agencją  Foto Waro, dla której zrealizowała reportaż z trzech państw nadbałtyckich: Litwy, Łotwy, Estonii. W czasie tej podróży jej pierwsza ojczyzna została podbita przez hitlerowskie Niemcy. W 1940 roku, wraz z innymi uchodźcami, opuściła Belgię, udając się do Francji.

W czasie II Wojny Światowej fotografowała życie codzienne w Marsylii dla pisma „Dimanche illustré”, jednocześnie współpracowała z bojówkami komunistycznego związku robotniczego Main-d’oeuvre immigrée (MOI), którego działalność również dokumentowała. W 1944 roku brała udział w wyzwoleniu Marsylii jako członek kompanii Marat FTP-MOI.

W 1946 roku wróciła do Polski. Pracowała w Wojskowej Agencji Fotograficznej. Dokumentowała między innymi skutki pogromu kieleckiego (1946), Światowy Kongres Intelektualistów we Wrocławiu (1948), odbudowę Warszawy, pochody komunistyczne.

Ten wpis został opublikowany w kategorii słownik biograficzny fotografów i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.