Krzysztof Pruszkowski

(ur. 1943 w Kazimierzu Dolnym)

Studiował na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej w latach 1960-65. W 1967 r. wyjechał do Francji, gdzie w 1970 r. opublikował w prasie francuskiej pierwsze zdjęcia. W 1977 r. powstał pierwszy jego znany cykl zatytułowany ” Barierka”, a w roku następnym powstała do niego książka i film. W roku 1981 fotografował społeczny ruch „Solidarność”.  Od 1984 r. realizuje własną koncepcję artystyczną, nazwaną fotosyntezą, polegającą na wielokrotnym nakładaniu i naświetlaniu zdjęć, której celem jest obraz syntetyczny. Źródła tej metody odnaleźć można zarówno w fotograficznych portretach z początku XX wieku Alvina Langdona Coburna, czy Laszlo Moholy-Nagy’a.

Prace w zbiorach m.in. M.N.A.M Centre Georges Pompidou, Paryż; Muzeum Narodowe we Wrocławiu i Warszawie, Muzeum Sztuki w Łodzi, Museum Fine Art, Houston; Musée de l’Elisée w Lozannie; Musée de Charleroi; Staatgalerie Stuttgart.

Ten wpis został opublikowany w kategorii słownik biograficzny fotografów i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.