Mikołaj Smoczyński

(ur. 1955 w Łodzi – zm. 2009 w Lublinie)

Malarz, fotograf, rysownik, performer, twórca obiektów i instalacji.

W latach 1974-75 studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi, w latach 1975-79 w Instytucie Wychowania Artystycznego na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Od 1979 r. był pedagogiem w Instytucie Wychowania Plastycznego UMC, mieszkał i pracował w Lublinie. Miał 30 wystaw indywidualnych (m.in. w Niemczech, Francji, USA) i uczestniczył w kilkuset wystawach zbiorowych. Nagrodzony m.in. Nagrodą Artystyczną im. Stanisława Wyspiańskiego (Warszawa, 1990), Grand Prix Międzynarodowego Triennale Rysunku (Katowice, 1991) Berlin – European Photography Award (1992) i in.

Zajmował się rysunkiem (w 1992 roku otrzymał Grand Prix V Międzynarodowego Triennale Rysunku we Wrocławiu) i fotografią, w której nawiązywał do tradycji abstrakcjonizmu – aby z czasem przejść do tworzenia obiektów i instalacji artystycznych. Artysta konsekwentnie, przez cały niemal okres swej twórczości, badał możliwości medium fotograficznego, unikając przy tym narracji, skupiając się na fotografowanej materialnej strukturze, przestrzeni, fakturze, szczegółach rejestrowanej materii.

Otrzymał prestiżowe stypendia Soros Foundation, Jurzykowski Foundation, Fundacji Kościuszkowskiej i The Pollock Krasner Foundation.

Prace m.in. w zbiorach: Muzeum Narodowego w Szczecinie, Muzeum Narodowego w Poznaniu, Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Sztuki w Łodzi, Narodowej Galerii Sztuki Zachęta w Warszawie, CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie, Museum of Photography, San Diego (USA) i wielu innych.

Ten wpis został opublikowany w kategorii słownik biograficzny fotografów i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.