Piotr Janik

(ur. 1923 r. w Zakopanem)

Praktykę fotograficzną zdobył w Zakopanem, w sławnym zakładzie Schabenbecka. Fotografię artystyczną zaczął uprawiać w 1946 roku.  Był współzałożycielem Gliwickiego Towarzystwa Fotograficznego. W 1962 roku został członkiem ZPAF. Za największe jego osiągnięcie uznaje się wystawę „Nie” pokazaną w 1970 roku, w której w sposób odkrywczy ukazał problem obozów koncentracyjnych. Ta wstrząsająca wystawa obiegła swego czasu całą Polskę, była także eksponowana w krajach byłego obozu socjalistycznego. Realizował cykliczne wystawy z okazji rocznic wyzwolenia miasta w latach 1955-1975.  Mając do dyspozycji doskonały warsztat fotograficzny i znajomość szlachetnych technik fotograficznych, posługiwał się intuicją jako narzędziem, uprawiając fotografię nastrojową i kreacyjną. Piotr Janik swoje działania ukierunkował na zagadnienia formalne, czasami pod powłoką sztuki zaangażowanej społeczno-politycznie. Wziął udział w 17 indywidualnych wystawach. Począwszy od 1954 roku Piotr Janik brał udział w wystawach międzynarodowych w Anglii, Austrii, Argentynie, Australii, Belgii, Brazylii, Danii, Francji, RFN, Indiach, Japonii, Kanadzie, Portugalii, Szkocji, USA, Włoszech i Związku Radzieckim. Jego nagradzane fotogramy wypełniały almanachy światowych wystaw, obiegły tygodniki i czasopisma na całym świecie.

W 1957 roku za wybitną działalność artystyczną w kraju i za granicą został wyróżniony tytułem Artiste de la Federation Internationale de L’Art Photographique (AFIAP), nadanym przez Międzynarodową Federację Sztuki Fotograficznej. Kolejne sukcesy artysty to: wyróżnienie na Międzynarodowej Wystawie Sztuki w Monachium w 1957 roku, srebrny medal i dyplom na Światowej Wystawie Fotografii Artystycznej w Paryżu w 1960 r.. W latach następnych: srebrny medal na międzynarodowej wystawie w Belgii; brązowy medal na Międzynarodowym Biennale Sztuki w Modenie we Włoszech; złoty medal na Międzynarodowej Wystawie w Japonii; złoty medal na Międzynarodowej Ekspozycji Fotografii Artystycznej w Wenecji. W 1970 roku Piotr Janik otrzymał nagrodę Ministerstwa Kultury i Sztuki za całokształt pracy artystycznej. Zmarł nagle, w pełni sił twórczych, w 1981 roku.

Ten wpis został opublikowany w kategorii słownik biograficzny fotografów i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.