Wojciech Prażmowski

(ur. 1949 w Częstochowie)

Absolwent Technikum Leśnego (1968). Porzucił pracę leśnika, by zawodowo zająć się fotografią. W 1968 wziął udział w Ogólnopolskiej Wystawie Fotografii Artystycznej w Częstochowie. Działalność w zakresie fotografii rozpoczął w latach 70. od fotografii metaforycznej, z wpływami konceptualnymi. Pracował jako laborant w Zakładzie Nowych Technik Nauczania częstochowskiej Wyższej Szkoły Nauczycielskiej (obecnie Wyższa Szkoła Pedagogiczna), następnie prowadził tam zajęcia z przedmiotu Elementy Warsztatu Fotograficznego (do 1982).Ukończył Szkołę Fotografii Twórczej w Brnie w 1975r. Od 1977 r. jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. Wykładowca fotografii w poznańskiej ASP do roku akademickiego 2002-2003, w Wyższym Studium Fotografii przy Szkole Filmowej w Łodzi oraz w Warszawskiej Szkole Fotografii.

Przedstawiciel nurtu fotografii kreacyjnej. Prace przybierają formę collage’y i instalacji. Zwolennik tradycyjnych technik fotograficznych,  z dużym dystansem odnoszący się do fotografii cyfrowej. Konsekwentnie od lat tworzy swe obrazy wykorzystując stare fotografie, takie jakie znamy z rodzinnych albumów. Od samego początku chętnie stosował zabieg fotomontażu, a także interwencje w obraz pozytywowy, co miało swą polską tradycję w doświadczeniach z kręgu piktorializmu, a także z eksperymentów grupy „Zero 61″.

Do chwili obecnej wziął udział w blisko 250 wystawach fotograficznych w kraju i za granicą  m.in. 1 Ars Baltica Fototriennale „Koniec Utopii”, prace wystawiał m.in. w Japonii. Autorskie wystawy to m.in. „Album Rodzinny” „Sto fotografii”, „Biało-czerwono-czarna”.

Prace w zbiorach: Muzeum Narodowe, Wrocław; Muzeum Sztuki, Łódź; Museum of Modern Art., New York; Museet for Fotokunst, Odense; CRP, Douchy; Musee de l`Elysee, Lausanne; Nihon University, Tokyo; Srtiped House Museum of Art, Tokyo. W 2009 Wojciech Prażmowski został odznaczony srebrnym medalem Gloria Artis.

Ten wpis został opublikowany w kategorii słownik biograficzny fotografów i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.