Zbigniew Libera

(ur. 1959 r. w Pabianicach)

Autor obiektów, instalacji, filmów wideo, videoinstalacji, fotografii, działań multimedialnych.
W 1979 r. rozpoczął studia na Wydziale Pedagogiki Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, które przerwał po roku. Działalność twórczą Libera rozpoczął na początku lat osiemdziesiątych. W grudniu 1981 roku w reakcji na wprowadzenie stanu wojennego projektował ulotki i plakaty przeciwko wydarzeniom w kopalni Wujek. Drukował też ulotki dla „Solidarności”. W 1982-1983 aresztowany i osadzony w więzieniu za druk prasy podziemnej. W latach 1980-1986 związany był z środowiskiem łódzkiego Strychu. Uczestnik Kultury Zrzuty, współwydawca pisma „Tango”. Współzałożyciel i członek grupy punkowej Sternenhoch (1986-1989). W latach 1988-2006 mieszkał i pracował w Warszawie. Od 1988 do 2000 roku pozował jako model do prac fotograficznych Zofii Kulik.
Współtworzył dwie klubokawiarnie artystyczne: Baumgart/Libera, a następnie Aurora (2000-2001). Zbigniew Libera należy do najciekawszych i najważniejszych polskich artystów, jest jednym z filarów tzw. sztuki krytycznej. Od 2009 profesor na ASP w Pradze.

Dzieła Zbigniewa Libery znajdują się w zbiorach muzeów i galerii: CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie, Narodowej Galerii Sztuki „Zachęta” w Warszawie, Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, Muzeum Sztuki w Łodzi, Jewish Museum w Nowym Jorku, Haus der Geschichte w Bonn.

Ten wpis został opublikowany w kategorii słownik biograficzny fotografów i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.