Zdzisław (Ghislave) Sosnowski

(ur.1947 w Ignacewie k./ Kalisza)

Twórca awangardowych filmów i fotografii, performer, malarz, realizator eksperymentalnych prac z dźwiękiem oraz obrazów opracowanych komputerowo, aktywny organizator życia artystycznego,  teoretyk.

Absolwent  Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych we Wrocławiu (1969-1974).

W latach siedemdziesiątych był jedną z najaktywniejszych postaci ruchu neoawangardowego. W 1971 roku poznał Andrzeja Lachowicza, Natalię LL i Zbigniewa Dłubaka, brał też udział w pierwszych wystawach awangardowej, wrocławskiej Galerii Permafo. W tym samym czasie powstały jego pierwsze filmy, realizacje typu land art oraz sytuacje rejestrowane fotograficznie. Sosnowski interesował się wówczas eksperymentami analityczno-konceptualnymi, tworzonym na gorąco zapisem fotograficznym, filmowym i słownym, a także problemem udziału widza w działaniach artystycznych. W latach 1972-74 we Wrocławiu współtworzył grupę artystyczną Galeria Sztuki Aktualnej w składzie: Dobrosław Bagiński, Janusz Haka, Jolanta Marcolla i Zdzisław Sosnowski. W Warszawie wraz z Jackiem Drabikiem i Januszem Haką, kierował Galerią Współczesną. W kolejnych latach prowadził Galerię Studio. W 1975 roku na głośnej wystawie „Aspekty Nowoczesnej Sztuki Polskiej”, której był organizatorem, Sosnowski po raz pierwszy pokazał pracę „Goalkeeper/Bramkarz” składającą się z filmu, fotografii i slajdów pod tym samym tytułem. Praca ta została później rozbudowana o kolejne wersje, tworząc cały cykl. W roku 1980 był współzałożycielem Związku Twórców Filmowych „Remont”. Prace artysty pokazywane były na wielu indywidualnych i zbiorowych wystawach m.in. w: Galerii Akumulatory 2 (Poznań, 1973), w Galerii Dziekanka (Warszawa, 1973), X Biennale De Paris (1977), Presences Polonaises (Centrum Pompidou, 1983), w Wanda Dunikowski Galerie (Kolonia, 1989) i ostatnio w Galerii Foto-Medium-Art (Kraków, 2008) i Galeria Piekary (2009). Od 1982 roku mieszka i pracuje w Paryżu.

Ten wpis został opublikowany w kategorii słownik biograficzny fotografów i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.