Zofia Rydet

(ur.  1911 w Stanisławowie – zm. w 1997 w Gliwicach)

Jedna z najwybitniejszych postaci fotografii polskiej.
Naukę odbyła w Szkole Gospodarstwa Wiejskiego w Snopkowie koło Lwowa (dyplom 1934). Od 1961 członek ZPAF. Prowadziła dział wystaw w Gliwickim Towarzystwie Fotograficznym. W latach 70. wykładała fotografię na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej.
W 1938 podjęła pierwsze udane próby fotograficzne, ale dopiero od 1950 roku rozpoczęła działalność w tym zakresie. Od 1954 należała do Gliwickiego Towarzystwa Fotograficznego. W II połowie lat 50. i na początku 60. pozostawała w kontaktach artystyczno-towarzyskich ze Zdzisławem Beksińskim i do końca swego życia z Jerzym Lewczyńskim. Od lat 60. czynnie uczestniczyła w życiu artystycznym. Była autorką cyklu „Mały człowiek”. Od 1978 roku praktycznie aż do końca swej twórczości realizowała najważniejsze dokonanie artystyczne – „Zapis socjologiczny. Anno 1978-1990″. Jej prace znajdują się w najważniejszych zbiorach polskich, w tym: w Muzeum Narodowym we Wrocławiu i w Muzeum Sztuki w Łodzi, a także w MOMA (Museum of Modern Art) w Nowym Jorku, Centre Georges Pompidou w Paryżu, Museum of Modern Art w Kioto i w National Museum of Photography, Film and Television w Bradford (Wielka Brytania).

Ten wpis został opublikowany w kategorii słownik biograficzny fotografów i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.