Zygmunt Rytka

(ur. 1947 r.)

Artysta intermedialny o tradycji neoawangardowej, autor fotografii,  instalacji, filmów eksperymentalnych, video.

Członek ZPAF od 1979 r. Od lat 70-tych brał udział w życiu artystycznym kręgów neoawangardy jako artysta i dokumentator wydarzeń artystycznych. W 1974 roku miał pierwszą wystawę indywidualną w Galerii Remont w Warszawie. 1975-77 pracował w Galerii Współczesnej w Warszawie. W latach 70. realizował filmy eksperymentalne oraz prace analityczne o tradycji konceptualnej, a w 80. wideo. Od lat 80. związany z łódzkim środowiskiem niezależnym, początkowo Kulturą Zrzuty, potem Galerią Wschodnią, a także z galerią FF w Łodzi. W końcu lat 80. rozpoczął, tworzone do dziś, instalacje. Od 1980 do 2002 roku regularnie współpracował z Małą Galerią w Warszawie, w której miał 9 wystaw (w tym 7 indywidualnych). Od początku XXI w. wystawia instalacje, które są podsumowaniem dotychczasowych osiągnięć. Najważniejszymi zagadnieniami w twórczości Zygmunta Rytki, jest czas, jego nieskończoność, zwłaszcza w wymiarze materialnym i rzeczywistym. Osadzona  jest w nurcie poszukiwań  fotomedialnych lat 70., porusza zagadnienia środków masowego przekazu.

Od 1972 uczestniczył w ponad 150 wystawach. Od 1974 miał 32 wystawy  indywidualne. Otrzymał dyplom i medal ZPAF „za wybitne osiągnięcia twórcze w dziedzinie fotografii „, medal XX-lecia MHF w Krakowie 2007, Nagroda Specjalna Ministra  Kultury za nieocenione zasługi dla kultury polskiej w dziedzinie fotografii (2007). Prace w zbiorach: Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Narodowe we Wrocławiu, w Centrum Sztuki Współczesnej – Zamek Ujazdowski (Archiwum Małej Galerii) w Warszawie, Muzeum Historii Fotografii w Krakowie, Galeria Wymiany w Łodzi , BWA Lublin, BWA Zielona Góra, Muzeum Narodowe w Warszawie oraz w kolekcjach prywatnych (m.in. bracia Bieńkowscy i W. Jędrzejewski ). Mieszka i pracuje w Warszawie i Podkowie Leśnej.

Ten wpis został opublikowany w kategorii słownik biograficzny fotografów i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.