Swim&Steam Damiena Peyreta w Yours Gallery

Damien Peyret łączy w swojej twórczości fotografię i film. To nadaje specyficzne piętno estetyce jego zdjęć. „Swim&Steam” jest tego najlepszym przykładem. Projekt powstał w związku z produkcją wielokrotnie pokazywanego i docenianego przez jury międzynarodowych konkursów filmu „Un taxi pour Reykjavik”.

Fotografia ma tu jednak byt absolutnie autonomiczny, kreując niezwykły, niejednoznaczny świat, uzyskany przy pomocy techniki polaroidu. Jego specyficzne walory wzmacniają poczucie przekroczenia granicy realności. Portrety kobiet i mężczyzn spędzających czas w parujących, ciepłych źródłach składają się na opowieść o świecie, w którym bohaterowie są spokojni, zdystansowani, pozwalający sobie na życie niemal bez grawitacji.

Bohaterowie Peyreta potraktowani są z czułością. Fotograf pozostawia też przestrzeń na kontemplacje. Polaroid daje artyście niezwykłą sposobność do zbudowania lekko zamglonej, turkusowej przestrzeni, w której szczegóły nikną pod taflą wody. Niedoskonałość i rola przypadku za które artyści pokochali polaroida, sprawdza się tu, jako podkreślenie ulotności i niestałości stanu orbitowania.

Damien Peyret, „Swim&Steam“, Yours Gallery, Warszawa, Krakowskie Przedmieście 33. Wystawa czynna do 28 listopada 2010 r.

Ten wpis został opublikowany w kategorii polecane przez Fotoconnect i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.